JPK_FA, to struktura zawierająca informację na temat wystawianych przez podatników faktur VAT. Musi zostać przekazana w razie takiego żądania wystosowanego przez urząd skarbowy. JPK_FA zadebiutował w 2016 roku. Od lipca tego roku część podatników musiała być gotowa na przekazanie pliku.

Na początku 2022 roku, struktura doczekała się czwartej wersji. Z naszego doświadczenia wynika, że część przedsiębiorców, nie aktualizowała JPK_FA od początku jego wdrożenia. W 2024 roku, w życie wejść ma obligatoryjna forma Krajowego Systemu e-Faktur.

Po starcie systemu, organy podatkowe będą mogły zobaczyć dane raportowane przez podatników więc struktura JPK_FA prawdopodobnie wygaśnie. Ale czy na pewno nie powinno się zadbać o możliwość wygenerowania aktualnego, poprawnego semantycznie i merytorycznie pliku struktury fakturowej?

W trakcie webinaru przedstawiliśmy bliżej strukturę JPK_FA. Omówiliśmy także najczęściej popełniane w niej błędy. Opowiedzieliśmy też, jak struktura ma się do struktury VAT_FA (KSeF) i jak może pomóc w przygotowaniu się do wdrożenia nowego systemu e-Faktur.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania!