W najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów informuje o udostępnieniu produkcyjnej wersji aplikacji do wystawiania faktur za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur a także ich odbierania i podglądu. Jak zaznacza resort, oznacza to, że każda faktura wystawiona w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF stanowi dokument wprowadzony do obiegu prawnego.

Wersja produkcyjna aplikacji podatnika KSeF pozwala na:

  • korzystanie z KSeF przez podatników i podmioty uprawnione przez tych podatników;
  • zarządzanie uprawnieniami i tokenami;
  • wystawianie i odbieranie faktur z KSeF.

Bez konieczności logowania można wyświetlić podgląd faktury (anonimowy dostęp do e-faktury po wskazaniu jej indywidualnych cech), zweryfikować status wysyłki a także pobrać UPO KSeF. KSeF działa już od 1 stycznia 2022 r., ale na ten moment korzystanie z systemu jest dobrowolne. To ma się jednak zmienić od przyszłego roku. Ministerstwo dokłada wszelkich starań, aby e-faktury stały się obowiązkowe. Na wprowadzenie takiego obowiązku najwcześniej od 1 kwietnia 2023 r. zgodziła się już Komisja Europejska. Resort czeka jeszcze na akceptację Rady UE.

Dotychczas podatnicy, którzy chcieli skorzystać z KSeF (dobrowolnie), musieli kupić komercyjne narzędzie lub dostosować własne oprogramowanie do wysyłania i odbierania faktur za pomocą KSeF. Teoretycznie, teraz nie będzie takiej konieczności, bo można już użyć bezpłatnej Aplikacji Podatnika KSeF, jednak rozwiązanie to sprawdzi się raczej w przypadku mniejszych przedsiębiorców.

Aplikacja została udostępniona na stronie MF: podatki.gov.pl.

Umów się na konsultacje!

Pełne informacje na temat przetwarzania danych osobowych" open="no" ]Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest JPK Insight sp. z o.o., ul. Dobra 40, 00-344 Warszawa (KRS: 0000818488) („Administrator”). Kontakt do Administratora możliwy jest poprzez przesłanie wiadomości e-mail na adres: biuro@taxinsight.pl. Dane osobowe są przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na pytania zgłoszone za pośrednictwem formularza, w tym w celu nawiązania kontaktu. Dane mogą być przetwarzane w celu ustalenia, dochodzenia i obrony roszczeń oraz w celach archiwalnych i dowodowych na wypadek prawem usprawiedliwionej potrzeby lub obowiązku wykazania faktów. Nadto, dane będą przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych lub marketingowych dotyczących produktów lub usług JPK Insight sp. z o.o. stosownie do treści poniższych zgód oraz poniższej klauzuli informacyjnej – jeżeli zgoda lub zgody zostaną przez Panią/Pana wyrażone. Pełna treść klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych osobowych przez Administratora w związku z wykorzystaniem formularza kontaktowego, zawierająca m.in. informacje o zasadach przetwarzania danych oraz przysługujących Ci prawach dostępna jest w Polityce Prywatności i Cookies.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje handlowe i marketingowe o produktach i usługach JPK Insight sp. z o.o. zaznacz poniższe zgody lub jedną z nich – w zależności od preferowanego kanału. Niewyrażenie zgody nie wpływa na możliwość uzyskania odpowiedzi na pytanie zadane w formularzu/nawiązanie z Panią/Panem kontaktu przez JPK Insight sp. z o.o.

Przesyłając swoje dane wyrażam zgodę na kontakt.