W najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów informuje o udostępnieniu produkcyjnej wersji aplikacji do wystawiania faktur za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur a także ich odbierania i podglądu. Jak zaznacza resort, oznacza to, że każda faktura wystawiona w środowisku produkcyjnym i przesłana do KSeF stanowi dokument wprowadzony do obiegu prawnego.

Wersja produkcyjna aplikacji podatnika KSeF pozwala na:

  • korzystanie z KSeF przez podatników i podmioty uprawnione przez tych podatników;
  • zarządzanie uprawnieniami i tokenami;
  • wystawianie i odbieranie faktur z KSeF.

Bez konieczności logowania można wyświetlić podgląd faktury (anonimowy dostęp do e-faktury po wskazaniu jej indywidualnych cech), zweryfikować status wysyłki a także pobrać UPO KSeF. KSeF działa już od 1 stycznia 2022 r., ale na ten moment korzystanie z systemu jest dobrowolne. To ma się jednak zmienić od przyszłego roku. Ministerstwo dokłada wszelkich starań, aby e-faktury stały się obowiązkowe. Na wprowadzenie takiego obowiązku najwcześniej od 1 kwietnia 2023 r. zgodziła się już Komisja Europejska. Resort czeka jeszcze na akceptację Rady UE.

Dotychczas podatnicy, którzy chcieli skorzystać z KSeF (dobrowolnie), musieli kupić komercyjne narzędzie lub dostosować własne oprogramowanie do wysyłania i odbierania faktur za pomocą KSeF. Teoretycznie, teraz nie będzie takiej konieczności, bo można już użyć bezpłatnej Aplikacji Podatnika KSeF, jednak rozwiązanie to sprawdzi się raczej w przypadku mniejszych przedsiębiorców.

Aplikacja została udostępniona na stronie MF: podatki.gov.pl.

Opublikowano: 19 maja 2022

Zapisz się na prezentację

Zostaw swoje dane kontaktowe, skontaktujemy się z Tobą
jak najszybciej.