W środę 8 marca Sejm rozpoczął nowe prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Głównym celem zmian ma być uproszczenie i przyspieszenie rozliczania VAT. Na temat podstawowych założeń pakietu SLIM VAT 3 pisaliśmy we wpisie:

To już pewne – SLIM VAT 3 przyjęty przez rząd

Sejm ma nadzieję, że projekt poprawi płynność finansową przedsiębiorstw. Stanie się to możliwe między innymi dzięki podwyższeniu limitu małego podatnika z 1,2mln euro do 2 mln euro.

Regulacje mają także za zadanie zmniejszenie formalności dla przedsiębiorstw w obrocie międzynarodowym. Dzięki nowym przepisom prowadzenie firmy ma stać się prostsze i mniej czasochłonne.

Jak powiedział wiceminister finansów Artur Soboń:

„Propozycje, które dzisiaj przedstawiamy, oznaczają poprawę płynności finansowej firm, zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym, zmniejszenie liczby korekt i przyjazne rozliczanie podatku, a także konsolidację i ujednolicanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) – to jest super informacja dla przedsiębiorców, także prostsze fakturowanie i mniej obowiązków”

Wiceminister dodał także, że projekt realizuje wyrok TSUE, który ma za zadanie wprowadzenie zasady proporcjonalności i miarkowania w obszarze sankcji podatku VAT:

„WIS to jest niewielki ubytek ze strony budżetu państwa. Natomiast odstąpienie od obligatoryjnego wydania postanowienia w sprawie zaliczenia wpłaty nadpłaty zwrotu podatku na poczet zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę zmniejszy wydatki budżetu państwa o 108 mln zł”

Po pierwszym czytaniu rządowego projektu większość posłów wskazywała na potrzebę wprowadzenia projektowanych zmian, opowiadając się jednak za jego dalszym procedowaniem.

Opublikowano: 15 marca 2023

Zapisz się na prezentację

Zostaw swoje dane kontaktowe, skontaktujemy się z Tobą
jak najszybciej.