Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), uruchomionej w marcu przez Ministerstwo Finansów, podatnicy mogą przeglądać złożone deklaracje elektroniczne a także pobierać je i drukować.

Do e-US zostały też wprowadzone deklaracje złożone w formie papierowej.

Jak wyjaśnia resort finansów, podatnicy mogą zobaczyć na swoich kontach w e-US deklaracje, które złożyli za 2019 rok i kolejne lata podatkowe. Zostały w ten sposób udostępnione powszechne formularze, dotyczące rozliczeń PIT (PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP, DSF-1, PIT-DZ), podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3, PCC-3/A) oraz podatku od spadków i darowizn (SD-Z2, SD-3, SD-3/A) wraz z załącznikami.

Podatnicy mogą podejrzeć deklarację złożoną elektronicznie, pobrać ją w postaci pliku .xml i wydrukować w formacie .pdf. Na wydruku będzie widoczny także numer dokumentu.

Uruchomienie nowej funkcjonalności wymagało wprowadzenia do e-Urzędu Skarbowego blisko 190 mln rekordów danych.

Zgodnie z komunikatami MF, usługa jest rozbudowywana i już wkrótce podatnicy będą mieli dostęp do kolejnych deklaracji w podatku PIT (złożonych przez płatników), a także VAT.

E-korespondencja

W e-US można również prowadzić korespondencję z urzędem skarbowym. Za pomocą tego rozwiązania, bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24/7, można złożyć m. in. wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodu, zgłoszenie ZAP-3, czynny żal, czy wniosek o stwierdzenie nadpłaty.

Po zalogowaniu się do serwisu warto również wyrazić zgodę na elektroniczne doręczenia. W ten sposób zyskujemy możliwość otrzymywania pism w formie elektronicznej. Dzięki wyrażonej zgodzie, urząd powiadomi SMS-em lub mailem o tym, że pismo z urzędu skarbowego czeka już w systemie.

Usługa elektronicznych doręczeń gwarantuje szybki dostęp do potrzebnego dokumentu – np. zaświadczenie o wysokości dochodu podatnika zostanie wygenerowane i udostępnione w kilka minut. Co ważne, wydane w ten sposób zaświadczenie, zwolnione jest z opłaty skarbowej.

Opublikowano: 20 marca 2023

Zapisz się na prezentację

Zostaw swoje dane kontaktowe, skontaktujemy się z Tobą
jak najszybciej.